דוחות וסיכומים שנתיים

דוחות

סיכום שנת 2015 – מיחזור פסולת אלקטרונית בישראל

תודה שמחזרתם מאי
שלום שמחון – יו”ר תאגיד מ.א.י

איכות החיים ושמירה על הסביבה שזורים זה בזה בחיים של כולנו. אנו מגלים מעורבות גדולה יותר בהשפעות הבריאותיות של זיהום על חיינו. החל מאסון קצא”א בנגב דרך זיהום האוויר ומכלי האמוניה במפרץ חיפה וכלה במיחזור בקבוקים, אריזות, פסולת אלקטרונית וסוללות.

איכות הסביבה תופסת ובצדק חלק חשוב בחיינו.זה כחצי עשור מסתערת על ישראל המהפכה הסביבתית. מונחים כגון: הפרדה במקור, מיחזור, אוויר נקי, איכות סביבה, הפנמת עלויות ואחריות יצרן מורחבת הפכו שכיחים בפינו, מסתערים עלינו מכל עבר – ומשפיעים על מרקם החיים של כל אחת ואחד מאיתנו. מהלכי מדיניות להפנמת עלויות סביבתיות וקידום אורח חיים מקיים משנים ומקדמים את איכות החיים בישראל. לחלקם השפעות מרחיקות לכת על איכות ואופי החיים בארצנו.

החוק לטיפול בציוד אלקטרוני חשמלי ובסוללות שנחקק בשנת 2012 הביא עמו בשורה חדשה. הוא אינו עוסק רק בשיפור איכות החיים והסביבה כי אם גם מסייע ביוקר המחייה. אם בעבר שילמנו למוביל 0 10 ₪ לפינוי מקרר או מכונת כביסה מהבית הרי הפינוי היום הינו בחינם ללקוח כאשר עלות המוצר התייקרה בפחות מ 10- שקלים. להורדת הדוח המלא

דוח סיכום שנת 2014 למיחזור פסולת אלקטרונית

2014

קרוב ל-5,000 טון פסולת אלקטרונית 

וסוללות הועברו למיחזור בשנת 2014

2014 הייתה השנה הראשונה לפעילותו של תאגיד מ.א.י – מיחזור אלקטרוניקה לישראל. לאחר שקיבל הכרה מהמשרד להגנת הסביבה לשמש כגוף יישום מוכר לחוק לטיפול סביבתי בציוד חשמלי אלקטרוני ובסוללות, שירת התאגיד כבר בשנה הראשונה לפעילותו כ-50 יבואנים ויצרנים שעמדו בכל אחד מסעיפי החוק.

יעדי המיחזור שנקבעו בחוק לשנת 2014 עמדו על 15% ממשקל הציוד שמכרו היבואנים החברים בתאגיד. מניתוח נתוני החציון הראשון של השנה עולה כי יעדי המיחזור של התאגיד עמדו על 4,700 טון. אנו שמחים וגאים לדווח כי על בסיס הערכות אלו, היבואנים והיצרנים החברים בתאגיד עמדו ביעדיהם על פי החוק: מ.א.י אספה עבורם פסולת ציוד וסוללות בהיקף של יותר מ-5,000 טון והעבירה למיחזור תקין 4,850 טון – זאת עד לשבוע הראשון של חודש דצמבר.

שנת 2014 הייתה שנה מלאה אתגרים עבור כולנו. במהלך השנה החולפת נאלצנו כמו כולם להתמודד עם השפעות מבצע “צוק איתן”, התפטרותו של השר להגנה הסביבה ולבסוף גם פיזור הכנסת. על אף כל אלה, אנו מסיימים את השנה הזו בתחושת סיפוק וגאווה:

 במהלך שנת 2014 מימנה מ.א.י הבאתה של פסולת מחברות ובתי עסק בכל רחבי ישראל. 

 בשנת 2014 הקימה מ.א.י תשתית רחבה לאיסוף פסולת אלקטרונית ממרכזי שיווק וחנויות קמעונאיות.

 בשנת 2014 פינתה מאי במימון היבואנים והיצרנים החברים בתאגיד כ-5,000 מוצרים מבתי תושבים במעמד מסירת מוצר חדש; בכך נחסכו לציבור הישראלי מעל ל-500,000 שקלים.

 בשנת 2014 נחתמו הסכמים ארוכי טווח לפריסת מוקדי איסוף נוספים בהיקף של כ-2,500 נקודות – מקריית שמונה ועד אילת. במהלך השנה הוקמו כ-10% מתוכם שייפרסו בשנים הקרובות וישמשו את כלל תושבי ישראל.

זו ההזדמנות להודות לכל אלה שבזכותם הייתה 2014 מוצלחת לתאגיד שלנו – בראש ובראשונה ליבואנים, היצרנים והמשווקים החברים בתאגיד. תודה גם לחברות קטנות כגדולות שהתגייסו להעביר באמצעותנו פסולת ציוד וסוללות לטיפול סביבתי. הודות לכם, הצלחנו הן לעמוד ביעדים שנקבעו בחוק והן להניח את היסודות לטיפול סביבתי בפסא”ח לרווחתם של תושבי מדינת ישראל.

אנו מצפים בכיליון לשנת 2015, שבה יצטרפו גם הרשויות המקומיות למהפכה הסביבתית הבאה של ישראל. נמשיך להשקיע בתשתיות שהקמנו ונפעל ליישם את תכניותינו להשקעה בהסברה וחינוך, על מנת לאפשר לכל תושב להשתתף בתהליך החשוב למיחזור פסולת אלקטרונית, חשמלית וסוללות.  קרא את הדוח המלא